Granit jako skała magmowa jest zbudowana z wielu minerałów i pierwiastków. Niektóre z nich zawierają duża ilość żelaza co powoduję właśnie powstawanie nieestetycznych rdzawych plam. Przykładem takiego kamienia jest np. strzegą.

By usunąć wykwity rdzy na początku wyczyść nagrobek (jak to zrobić napisałem tutaj-link). Następnie będziecie Państwo potrzebowali mały pojemniczek, pędzel średniej wielkości, gumowe rękawiczki do ochrony skóry i Fosol.

Wlewamy około 200-300 ml do pojemnika i smarujemy obficie cały pomnik w szczególności miejsca najbardziej przebarwione. Zostawiamy na około 15-20 minut by mogła zajść reakcja. Po odczekaniu wymaganego czasu należy spłukać pomnik duża ilością wody i umyć go szczotką.

Nie należy się obawiać, że uszkodzimy kamień, bądź poler. Granit jest bardzo wytrzymałym materiałem. W razie konieczności możemy powtórzyć operacje, choć zazwyczaj większość przebarwień schodzi po pierwszym razie.

Oczywiście występują rzadko bardzo duże zmiany w kolorze i niektórych nie usunie się w 100%, ale nasza praca i tak będzie bardzo widoczna. Po dokładnym spłukaniu i osuszeniu nagrobka możemy go zabezpieczyć specjalnym impregnatem. Jak to zrobić znajda Państwo tutaj (link)